Katere so pogoste naloge zasebnih detektivov?

V Sloveniji se zasebni detektiv ukvarja z zbiranjem, obdelavo in posredovanjem informacij. Najem zasebnega detektiva določa pogodba, sklenjeni z naročnikom. Pridobljene podatke zasebni detektiv uporablja za dokazno gradivo v sodnih postopkih ter pri svetovanju naročnikom pri preprečevanju kaznivih dejanj. Detektivska dejavnost je v Sloveniji urejena z Zakonom o detektivski dejavnosti (ZDD-1). Zakon natančno določa metode, ki jih zasebni detektiv lahko uporablja za zakonito pridobivanje podatkov za svoje stranke. Prav tako določa postopke za pridobitev in ohranjanje delovne licence, ki je potrebna za zakonito opravljanje tega dela.

Pogoste naloge zasebnih detektivov

Najpogostejše naloge zasebnih detektivov v Sloveniji vključujejo preverjanje upravičenosti bolniškega staleža pri delavcih, preverjanje zlorabe potnih stroškov, preiskovanje tatvin znotraj podjetij, vročanje sodnih pozivov in odločb ter preiskovanje zavarovalniških goljufij. Pri zasebnih strankah pa pogosto pomagajo pri iskanju pogrešanih oseb, dokazovanju mobinga in prevar ter raziskovanju finančnih goljufij. Zaradi širjenja obsega dela prihaja tudi do večje specializacije v detektivski dejavnosti.

Zasebni detektiv

Dostop do javnih evidenc

Zakon o detektivski dejavnosti omogoča zasebnim detektivom dostop do javnih evidenc, kot so centralni register prebivalstva, evidenca registriranih vozil ter podatki o zaposlitvi, delodajalcih in prejšnjih zaposlitvah. Detektivi imajo pravico vpogleda v sodne in upravne spise ter lahko iz njih prepisujejo podatke, če ima to pravico tudi njihov naročnik. Poleg tega smejo uporabljati tehnična sredstva kot so fotoaparati in snemalniki zvoka, vendar lahko fotografirajo le z javnih površin in snemajo pogovore samo s privolitvijo sogovornika. Zasebni detektivi lahko zbirajo podatke od oseb ali iz javno dostopnih virov, pridobivajo informacije iz evidenc, ter jih zbirajo z neposrednim osebnim zaznavanjem na javnih mestih.

Pridobitev detektivske licence

Za opravljanje detektivske dejavnosti je potrebna detektivska licenca, ki jo posameznik pridobi po uspešno končanem izobraževanju oziroma strokovnem usposabljanju, ki traja 80 ur. Med tem usposabljanjem se kandidati seznanijo z zakonodajo, kriminalistiko, prekrški, kaznivimi dejanji ter osnovami pravosodnega sistema, javne uprave in upravnega postopka. Poleg tega se učijo o etiki, človekovih pravicah in komunikacijskih veščinah.