Arheologija je veda, ki se osredotoča na razkrivanje civilizacij, ki so obstajale pred tisočimi leti. Ruševine in artefakti se lahko skrivajo pod našimi nogami in brez arheologije tega ne bi nikoli vedeli. Po predpisih mora izvajalec novo gradne ali pa obnove nujno zaposliti arheologe. Arheologi nato pregledajo gradbišče za kakšne koli artefakte ali pa ruševine, ki se morajo ohraniti.
To tudi velja v primeru obnove ali pa rušenja starejših objektov. V primeru starejše stavbe, lahko hiša ali pa stavba spada pod tako poimenovanim spomeniškim varstvom. Tovrstna hiša ali pa stavba se ne sme podreti. Hiša ali pa stavba se lahko samo podre v primeru, da se je ne da več obnoviti.
Hiša, ki zamenja hišo pod spomeniškim varstvom mora biti izgrajena v istem slogo kot prejšnja hiša. Saj samo tako ohranimo zgodovinsko vrednost prejšnje hiše. Arheologija nam lahko prikaže, kako je življenje izgledalo pred tisočimi leti. V nekaterih primerih lahko tudi najdejo orodje, ki so jih naši predniki uporabljali vsak dan.
V nekaterih primerih nam lahko tudi postopek arheologije prikaže, kako so mesta bila videti pred tisočimi leti. Arheologija se pogosto izvaja na lokacijah, kjer so se dogajale bitke. Na teh mestih lahko raziskovalci najdejo različne ostanke bitke, kot so meči, pištole, obleke ali pa oklepi.
Raziskave ne potekajo samo na kopnem. Arheologi lahko tudi raziskujejo ruševine ali pa ostanke različnih ladij na morskem dnu. Morje ima v sebi skrite mnoge artefakte iz celotne človeške zgodovine. Vse od navadnih lesenih bark, ki so jih uporabljala starodavna ljudstva do modernih ladij, ki so jih vojaki porabljali med drugo svetovno vojno.
Takšne ladje lahko vsebujejo različne zaklade, kot je recimo zlato, dragulji, lončnice, starodavni dokumenti, spominke in različne druge zanimivosti, ki nam lahko razkrijejo, kako so recimo ladje v tistih časih delovale ali pa kako so ljudje živeli na teh ladjah. Arheologija nam lahko tudi prikažejo, kako so starodavna ljudstva plula po ocean. Mogoče lahko tudi najdejo starodavne karte, ki nam lahko prikažejo, kako so si stara ljudstva predstavljala svet.
Na takšen način so tudi arheologi prišli do odkritja, da Vikingi obiskali severno Ameriških več tisoč let, preden so Evropejci odkrili kontinent. V nekaterih primerih nam arheologija lahko tudi prikaže, kako se je samo človeštvo razvilo. Arheologi so tako tudi potrdili teorijo o evoluciji.
Arheologi so na različnih najdiščih po Evropi, Aziji, Afriki odkrili različne kosti naših prednikov, ki so stare več milijonov let. Leta 2017 so arheologi odkrili nekaj zanimivega, kaj popolnoma uniči teorijo, da se je človeštvo začelo razvijati v Afriki. Arheologi so odkrili kosti starodavnega človeka. Kosti so bile stare več kot 7.2 milijonov let. Arheologi so kosti našli v Grčiji in Bolgariji.